Anna Fors Ward

Förstå din hund
Bergslagens älghundsklubb inbjuder till gratis föreläsning för klubbens medlemmar med Anna Fors Ward.

En god relation mellan hund och dess ägare berikar all form av samvaro för båda parter. En kommunikation där hund och ägare förstår varandra underlättar all inlärning vare sig det gäller vardagslydnad eller träning av avancerade färdigheter. Många av de ”problembeteenden” som en del hundar utvecklar grundar sig i brister i relationen och kommunikationen.

Föreläsare: Anna Fors Ward som har mångårig erfarenhet av jakthundar och dressyr. Hon driver uppfödning, är mentalbeskrivare samt auktoriserad exreriördomare på älghundsraserna samt skällande fågelhundar, för att nämna några av hennes kvalitéer.

Innehåll: Anna kommer att få oss att förstå våra hundar genom att lära oss hundens språk och signaler. Anna ger oss sitt enkla och naturliga förhållningssätt till hund och hjälper oss att bli en trygg hundägare.

Datum: fredagen den 14 juni 2019 
Tid: 18.00-20.30
Var: Hellefors Herrgård, Hällefors

Max 30 deltagare, först till kvarn
Anmälan och frågor:
Mathias 070-3674446
hunnmatti@hotmail.com
VÄLKOMMEN