Karl-Gunnar ”KG” Lindkvist har lämnat oss.

KG var hedersmedlem i BÄK och ordförande i klubben 1983- 1987 och sedan 1995 – 2004.

KG var under många år ett av våra avelsråd för gråhundar fram till sin död. Det inte KG kunde om olika linjer och individer inom gråhundsrasen var inte värt att veta. Många har fått goda råd vid köp av en ny valp eller vid sök efter täckhund.

KG var även jaktprovsdomare och utbildningsdomare fram till att han själv kände att han inte riktigt hängde med de yngre i skogen. Bland annat detta beslut visar vilken fin människa KG var, han tänkte alltid på alla andras bästa. Han var en mycket erfaren jägare och skogsmänniska. Han brann även för föreningslivet vilket BÄK fick mycket glädje av under många år.

I höstas fick han vara med på jakten trots att han då började få riktigt svårt att röra sig i skogen.

Karl-Gunnar vila i frid och tack för allt du gav till vår klubb.

BÄKs styrelse